Fahéj, avagy kiegyensúlyozottságunk megédesítője

Fahéj, szegfűszeg, kakaó…ezek hallatán talán legtöbbünknek az őszi/téli sütemény illatú kuckózások, az ünnepi időszak és az édességek ugranak be. De ahogy már megszokhattátok, alapanyag kisokosunkban mindig kiderül, hogy ez csupán a felszín!
Mai ,,tudtad-e” cikkünkben pontosan ezt a 3 fűszert fogjuk górcső alá venni és lerántjuk a leplet róluk, ugyanis annyi kedvező élettani hatással rendelkeznek, hogy kár lenne csak karácsonykor fogyasztani őket!

Hogy is jön ide a fahéj, a szegfűszeg és a kakaó? Nem, nem indult be a ,,POLCZ sütigyár” és egyelőre üveges desszertek sem készülnek nálunk… Akármilyen meglepő is, ezek a fűszerek már mind megtalálhatók 1-1 POLCZ készételben! Hamarosan azt is eláruljuk, melyikekben, de addig is érkezzenek a hasznos infók…

Fahéj

Valóban fa héj, ugyanis a cinnamomum nemzettségből származó egyes fafajok kérgéből készül. Leggyakoribb fajtája a ceyloni, illetve a kínai. Ez utóbbinak magasabb a kumarin tartalma, ami túlzott mennyiségben befolyásolja a véralvadást és a májat is károsíthatja. Pánikra azonban semmi ok, hiszen ez tartós, magas dózisú bevitelt jelent, így nem kell attól félnetek, hogy egészségkárosító hatása lesz, ha kicsit megszalad a fahéj a süteményben.

Hazánkba a XV. század környékén érkezett és hamar az előkelőségek fűszere lett. Mára már bárki számára elérhető, sőt, igen kedvelt fűszer lett.
Ugyan Magyarországon főleg desszertekhez, kompótokhoz, befőttekhez, forralt borhoz használatos, Indiában például bizonyos curryk (fűszerkeverékek, ételek) alkotóeleme is, a Közel-Keleten pedig számos húsétel alap fűszere. Illetve a kínai ötfűszer-keverék egyik alkotóeleme. Ebből is látszik, hogy felhasználása sokrétűbb, mint gondolnánk!

Emellett a fahéj a gyógyászatban sem ismeretlen, hiszen az emésztőrendszerre, szív- és érrendszerre, valamint a vércukorszintre gyakorolt kedvező hatásairól is ismert. Ezért például, ha szénhidrátdús étel mellé fahéjat is fogyasztunk, nem fog annyira megemelkedni a vércukorszintünk.

Ez a szuper almás-fahéjas zabkása (ami a Tudatos tányér csomagunk egyik reggelije)  például remek napindító lehet, ha édes reggelire vágytok, de mégis szeretnétek kiegyensúlyozottak lenni a nap folyamán.
Ráadásul ,,éjszakázós” finomság, vagyis sok dolgotok nincs vele, csak összekeveritek az ,,alapot” és hagyjátok pihenni a hűtőben egy éjszakát.

Hozzávalók:

az alaphoz:

  • 40-50 g zabpehely
  • 2 tk (10g) chia mag
  • preferált édesítés: 1 ek juharszirup / 1 ek datolyaőrlemény vagy 1 tk (5g) glicin
  • víz és/vagy növényi tej ízlés szerint (összesen 1,5-2 dl).

a feltéthez:

  • fél közepes alma
  • preferált édesítés: 1 ek juharszirup / datolyaőrlemény vagy méz
  • fahéj
  • 1 ek mogyoró vagy mandulavaj
  • 3-4 szem pekándió vagy dió (pirítva finomabb).

Este keverjük össze az “alap” hozzávalókat egy kis dunsztosüvegben vagy ételhordóban, és mehet is a hűtőbe pihenni!
Bónusz TIPP: tökéletes tároló lehet az alap elkészítéséhez 1-1 kiürült POLCZ üveg is, ráadásul így a reggelit akár magatokkal is vihetitek, ha rohanós a reggel.

Az almát megmossuk, felkockázzuk és egy felhevített serpenyőben egy kanál juharsziruppal (vagy mézzel vagy vízzel elkevert datolyaőrleménnyel) és fahéjjal addig kevergetjük, “pirítjuk”, míg el nem kezd erősen illatozni és egy kicsit megpuhul. Ha a serpenyő nem tapadásmentes, akkor lehet hozzá adni egy kevés vizet is, hogy ne égjen le. Ezt akkor is megtehetjük, ha puhábban, „szottyosan” szeretjük a fahéjas almát. Ezt a lépést idő hiányában el lehet végezni este is, akkor vagy hidegen kerül a kása tetejére, vagy akár reggel újra lehet melegíteni.

A kását feldíszítjük az egyéb toppingokkal és már ehetjük is!

Szegfűszeg

Ez a fűszer egy trópusi éghajlaton őshonos mirtuszféle pirosló virágbimbóiból készül, amiket zsenge korukban pálmalevélbe csomagolva kiszárítanak, amíg barnára nem sötétednek.
Felhasználása igen sokértű, az édes desszertek mellett boros ételekhez, mártásokhoz, páclevekhez, savanyúságokhoz, alkoholos italokhoz is tökéletes.

Egész fűszerként, őrleményként és illóolajként is remekül használható, gyulladáscsökkentő, nyugtató, fájdalomcsillapító és érzéstelenítő hatásáról is ismert. Ezért például a fogbántalmak kezelésére is használják, hiszen csökkenti a fájdalmakat és a duzzanatot is lelohasztja.
Ha valaki rágógumi helyett inkább egy ,,klasszikusabb” módszert alkalmazna a kellemetlen szájszag elűzésére, akkor például erre is tökéletes a szegfűszeg: 1-2 szem elrágcsálásával, vagy éppen a fűszerből készített erős főzet elkortyolásával máris felfrissíthetjük a leheletünket.

Kakaó

A Dél-Amerikában őshonos kakaófa gyümölcséből készül, eredetileg afrodiziákumként, tápláló ételként és fizetőeszközként is használták. Elég sokoldalúnak hangzik, ugye?


A XVI. század elején a spanyol hódítók révén került Európába, itt sokáig folyékony italként fogyasztották. A XIX. században Coenraad Johannes van Houtennak köszönhetően (a híres amszterdami csokoládégyáros Casparus van Houten fia) már kakaóporként is elérhetővé vált, így nem csak italként, de fűszerként is elindult világhódító útjára.

A kakaópor mára talán minden kamrapolcon elfoglalta méltó helyét és a reggeli kakaózás mellett közkedvelt szereplője lett a cukrászatnak is. Érdemes kísérletezni különféle ízpárosításokkal is, például a klasszikusokkal, vaníliával és fahéjjal is tökéletesen kombinálható, de az ínyenceknek egy kis chilivel vagy narancshéjjal meghintve is ajánljuk.

Elsősorban édességekhez használatos, de akár főételeket is remekül kiegészíthet. Korábbi receptjeink között például találtok egy igazán izgalmas párosítást, ami nem más, mint a csokoládés chilis bab. Elsőre talán furcsán hangozhat, de higgyétek el, páratlan ízélményben lesz részetek, ha kipróbáljátok!
Természetesen recept is van hozzá. 😉

A kakaó számtalan értékes tápanyagot és ásványi anyagot tartalmaz, így igen gazdag például magnéziumban, rézben, káliumban is. Élénkítő hatású, de koffein tartalma alacsony, így megerőltető szellemi tevékenység alkalmával mindenképpen érdemes bevetni akár egy jó minőségű és magas kakaótartalmú csokoládéként, vagy egy finom, meleg kakaó ital formájában. Emésztést segítő hatása magas rost tartalmának köszönhető, emellett a vér koleszterinszintjére is kedvező hatással van.

Jó hír, hogy ezeket a szuper fűszereket megtaláljátok a POLCZ készételekben is! Az Indiai csicseriborsó ragunk fahéjat és szegfűszeget, míg a Chilis bab csicseriborsóval ételünk kakaót és fahéjat is tartalmaz. Ezzel le is rántottuk a leplet róluk: ezektől az édeskés fűszerektől lesz olyan telt és gazdag ízvilágú mindkét ételünk!





18 féle POLCZ étel online vásárlása

Olvasd el, mit írtak rólunk!

Gyakran ismételt kérdések a POLCZ ételekről

Hol tudom beszerezni a POLCZ ételeket?