Sárgabarack lekvár és társai – így töltitek ti

A gondos háziasszonyok tavasz vége felé már bizonyára minden üveget kisuvickoltak, hiszen indul a szezon, kezdődik a befőzés! Májustól érkeznek az első ,,fecskék” a gyümölcsök között, ilyenkor már például érdemes rákészülni az éves eperlekvár befőzésre, amit a tavasz másik nagy kedvencével, az ilyentájt virágzó bodzával is összefőzhettek. Az ízélmény garantált, próbáljátok ki! Most pedig jöhet a sárgabarack lekvár, hiszen a szezonja már javában tart.

No de mit is kell tudni a befőzésről?


Azt talán nem kell hosszasan ecsetelnünk, miért is jó, ha a nyár ízeit elraktározzuk a hűvösebb, téli időkre is. A fagyasztás mellett ennek egy tökéletes formája a befőzés, amikor a különféle friss gyümölcsöket hagyományosan cukorral felfőzzük, majd üvegekbe eltesszük.
Természetesen, ahogy minden más élelmiszerből, úgy lekvárokból is számtalan fajtát találunk a boltok polcain, vagy éppen a piacokon, de ha megtehetjük, érdemes otthon nekiállni. Nem túl bonyolult a folyamat és így nagyobb mennyiséget is el tudunk tenni, jó áron. Ráadásul így csak az kerül az üvegekbe, aminek kell. 😉

A befőzés egyik alapja, hogy a felhasznált gyümölcsök legyenek frissek, szezonálisak és jó minőségűek, így biztosan a legfinomabb ízeket tudjuk majd üvegbe zárni. Fontos, hogy ha héjastul tesszük el őket, mindenképpen alaposan mossuk meg a gyümölcsöket! Ha pedig sérült, rossz szemet találunk, akkor azt ne főzzük bele a lekvárunkba, mert könnyen kárba veszhet az egész. Előny, ha valakinek saját kiskertje van, hiszen így elsőkézből látja a szezonális kínálatot, de aki esetleg még járatlan lenne a témában, az se csüggedjen! Összeszedtük, mikor mit érdemes a piacról, termelőtől beszerezni:

május – eper, korai cseresznye
június – eper, cseresznye, meggy, málna
július – meggy, málna, egres, ribizli, sárgabarack, nektarin, őszibarack, alma
augusztus – málna, egres, ribizli, sárgabarack, nektarin, őszibarack, alma, ringló, áfonya, körte, szilva, füge, szőlő
szeptember – nektarin, őszibarack, alma, ringló, áfonya, körte, szilva, füge, szőlő
október– alma, körte, szilva, füge, szőlő, csipkebogyó
november– alma, birs, csipkebogyó.

Ha pedig lement a szezon, jöhet a narancslekvár készítés. 😊

A lekvárokat használhatjátok különféle süteményekhez, reggelire vajaskenyérre kenve vagy éppen zabkására kanalazva is isteni. Az ínyencek akár húsokhoz is ehetik ezt az édes finomságot, sült húsokhoz, sajtokhoz tökéletes például egy isteni áfonya jam. A klasszikus ízek mellett érdemes kísérletezni akár gyümölcskombinációkkal, gyógynövényekkel, ehető virágokkal is.

Nincsenek kőbe vésett szabályok, kísérletezésre fel!

Jó hír, hogy ha kicsit megszaladt volna a zöldség termés a kiskertben, akkor zöldségkrém formájában, a lekvárok befőzéséhez hasonlóan ezeket is eltehetitek. A lehetőségek tára végtelen, kísérletezzetek bátran! A sütőtök, cukkini, répafélék, édesburgonya, hagyma, cékla tökéletes lehet ,,lekvárok” készítéséhez is, ráadásul zöldségek esetén bátran fűszerezhettek is ízlés szerint. Vagyis akár sós, csípős, fűszeres kencék is kerülhetnek az üvegekbe.

Hogyan kezdjünk neki?

Ahogy a POLCZ készételek esetében sem használunk tartósítószereket, úgy a klasszikus lekvár befőzéshez sem szükséges. Amire viszont biztosan szükséged lesz, az természetesen a kiválasztott gyümölcs, mellé némi cukor (vagy édesítőszer), illetve tiszta befőttesüveg, amibe az elkészült mű kerül. Jó hír, hogy vannak olyan gyümölcs fajták, amiket akár teljesen cukor nélkül is elkészíthetsz, ilyen például a cseresznye, a szilva vagy a sárgabarack lekvár.

Arról, hogy mi a jó lekvár titka megoszlanak a vélemények, de az arányok tekintetében az alábbiak mérvadók lehetnek: édesebb gyümölcsök esetében 2:1 arányban érdemes számolni a gyümölcsöt és a cukrot, savanykásabb gyümölcsök esetében inkább 3:2 arányban.

Az elkészítésnél fontos, hogy lassan főzzük, alacsony lángon és lehetőség szerint ne nagyon kevergessük a főzetet. Ha már összesűrűsödött a lekvárunk, akkor mehet is a tiszta üvegekbe. Ezután jöhet a dunszt: még forrón rátekerjük a kupakokat az üvegekre, majd fejjel lefelé fordítva hagyjuk őket minél lassabban kihűlni. Ilyenkor érdemes egy kis ,,fészket” készítenünk párnákkal, takarókkal, amik alatt akár 2-3 napig is elpihenhetnek a lekvárjaink.

Ti küldtétek – sárgabarack lekvár és társai

REPOLCZ – gondold újra, cserélj, használd fel facebook csoportunkban számtalan lekvár ötletet (is) osztottak meg egymással a csoporttagok, így most mutatunk is nektek párat, hátha kedvet kaptok.
A klasszikusok persze sokaknál elkészültek, így az első hírnök, az eperlekvár magasan vezette a sort. Emellett akadt, akinél már sárgabarack lekvár is készült frissiben és olyanok is akadtak, akik valami újjal kísérleteztek.

Jöjjön néhány kedvencünk, avagy befőzésre fel!

Sárgadinnyés ananász jam az egzotikus ízek kedvelőinek


Zsuzsa trópusi ízekkel tölti meg a kiürült POLCZ üvegeket

Így készült:
5 sárgadinnye húsát 1 kg ananásszal, 1 citrom levével és kilónként 20 dkg cukorral főztem sűrűre – írja Zsuzsa.
Az egzotikus ízvilág mellett persze a sárgabarack lekvár is készült, így klasszikusokban sem lesz hiány a kamrapolcon.

Virágokból lekvárt

Egy-egy különleges házi lekvár akár gasztroajándéknak is tökéletes

Nóriéknál egy igazi különlegesség, levendulás rózsalekvár készült, ami ebben a csinos kis ,,köntösben” akár egy tökéletes házi gasztroajándéknak is elmenne. A recept alapját a levendulamagazin.hu cikke adta.

Hozzávalók (körülbelül 2 POLCZ üveghez):

  • 3 db nagyobb alma meghámozva
  • 15 illatos rózsa szirom (80 gr) – vegyszermentes kertből
  • 10 szál friss levendula (vagy 6 szál szárított)
  • 300 gr cukor
  • kiürült POLCZ üvegek.

    Elkészítés:
    a rózsaszrimokat megszabadítjuk a szirmok alján lévő fehérkés résztől (ettől keserűbb lesz a lekvárunk), majd a levendula virágokat is lemorzsoljuk. A felkockázott, meghámozott almát a cukorral elkezdjük felfőzni, eztuán pépesítjük őket és hozzáadjuk a virágszirmokat és további 1-2 percig főzzük. Ezután mehetnek is a tiszta üvegekbe és indulhat a dunsztolás!

Dübörög a zöldségszezon – töltsétek üvegbe!

Nem csak gyümölcsből érdemes befőzni, hanem zöldségből is

Katalinék kertjében megindult a cukkini dömping, így mennyei zöldségkrémek is készültek. Reggelire, vacsorára, tésztaszósznak vagy húsok mellé is tökéletesek. Ugyan eggyel több hozzávalóra van szükség ezekhez a finomságokhoz, mint egy lekvárhoz, de az elkészítésük cserébe egyáltalán nem bonyolult, ahogy a ketkes.hu oldalon is olvasható.

Hozzávalók (2-3 üveghez):

  • 2 kg cukkini, hámozva
  • 3 db lilahagyma
  • 3 gerezd fokhagyma
  • 2 db csípős paprika (vagy sima)
  • 50 gramm barna cukor
  • 0,5 dl olaj
  • 30 gramm só
  • őrölt bors ízlés szerint
  • 2 ek dijoni mustár
  • 0,5 dl almaecet
  • kiürült POLCZ üvegek.

Elkészítés:
a hagymát, fokhagymát egy kis olajon megdinszteljük, majd a meghámozott, lereszelt cukkinit hozzáadjuk és együtt pároljuk őket. A mustár és ecet kivételével hozzáadjuk a mixhez a fűszereket, majd ha minden összeforrt, töltés előtt mehet bele ez a kettő is. Aki krémesen szereti, turmixolhatja is. Ha elkészült a massza, mehet a befőttes üvegekbe és a dunsztba.

Kísérletezzetek bátran a befőzéssel és ne feledjétek! REPOLCZ csoportunkban megoszthatjátok ti is egymással recept ötleteiteket, ha pedig kerestek vagy épp megválnátok üvegektől, akkor azt a csoportban is megtehetitek. Várunk titeket szeretettel!



18 féle POLCZ étel online vásárlása

Olvasd el, mit írtak rólunk!

Gyakran ismételt kérdések a POLCZ ételekről

Hol tudom beszerezni a POLCZ ételeket?