A jó vadas titkai

Szerinted milyen a jó vadas? Marha hússal készül? Sok vagy kevés zöldség van benne? Zsemlegombóccal vagy burgonyagombóccal eszed? Vagy éppen pont hús nélkül készíted?

Nos, igazságot nem fogunk tenni ezekben a kérdésekben, hiszen a vadas azért (is) jó, mert mindenki saját ízlése szerint készítheti. Viszont elárulunk mindent az egyik aprócska, de annál szuperebb alapanyagáról, a mustárról!

Bizony, ez a fűszernövény igen sokrétű és amellett, hogy nagyon finom kiegészítője lehet ételeinknek, rendkívül hasznos is. Talán Te sem gondoltad, hogy nem csak ételízesítőként segítheti a szervezetünket egészségünk megőrzésében…

Mustár történelem

A mustár növény minden része ehető, így leveleiből salátát, míg magjából mustárt, vagy éppen olajat is lehet készíteni. Egynyári növény, ami 80-120 cm magasra is megnőhet és szép sárga virágaival kényezteti szemünket.
A magok színe szerint többféle mustárt különböztetünk meg, tulajdonságaik is némileg eltérőek:
a barna mustármag kesernyés ízű és csípős, a fehér édeskés, a fekete mustár magjai pedig erős, csípős ízűek.

A mustár a káposztafélék családjába tartozik és már a sumérok is előszeretettel használták. Európában a rómaiak segítségével terjedt el, akik erjedt szőlőlével keverték el a porrá zúzott magokat. Ebből alkották meg a franciák a dijoni mustárt, amiben ecetre cserélték a szőlőlét.
Jótékony hatásai és kellemes íze mellett szinte minden kultúrában kötődtek hozzá népi hiedelmek, így például Indiában sokáig a gonosz szellemek távoltartására is használták.

A 20. század elején már világszerte készítettek mustárt a magokból, ám nem túl szép, barnás színe miatt annyira nem volt közkedvelt. Az 1904-es világkiállításon hatalmas sikert aratott a kurkumával sárgított mustár, ami aztán gyorsan el is terjedt a köztudatban.
A mustár az egyik legelterjedtebb színes ízesítőnk, amit mi sem bizonyít jobban, mint az, hogy a színskálában ezt a sárgás-barnás árnyalatot mustár sárgának vagy mustár színnek nevezték el.

Aprócska, de igen hasznos fűszer

Rendkívül jó fehérje-, rost-, C- és B-vitamin forrás. Gazdag káliumban, foszforban, kalciumban és magnéziumban.

Rendkívül jó hatással van gyomor problémák esetén, így salaktalanításra, gyomorgörcsökre, epe- és máj gondokra is kiváló. Külsőleg alkalmazva enyhíti a köszvény, reuma, isiász tüneteit, segít a helyi bőrgyulladások, pattanások és az ekcéma kezelésében is. Emellett felgyorsítja az anyagcserét, így például fogyókúrák, diéták esetén is használható ízesítő.

A mustármag szelén tartalma segít a rákos megbetegedések elkerülésében. Szuper antioxidáns, köztudottan lassítja a rákos sejtek fejlődését. Emellett gyulladás- és fájdalomcsökkentő hatással is bír.

Amilyen aprócska, olyan hasznos ez a picike mag!

Fotó: Canva.com

Milyen is a jó vadas?

Nos, ahogy korábban említettük, nincs rá egyetemes szabály, de azért jó, ha néhány alap tétellel tisztában vagyunk. Így például azzal, hogy a jó vadas nem az előző napok húsleves maradékaiból készül. 😉

Munkás, de nem túl bonyolult dolog otthon vadast készíteni, viszont annál jobban megéri, hiszen isteni finom lesz a végeredmény, ami után biztos, hogy mind a tíz ujjunkat megnyaljuk!
Persze, ha mégsem vetemedtek órákig tartó főzőcskézésre, de erre a zöldséges-húsos finomságra vágytok, akkor van egy jó hírünk! A POLCZ készételek egyik közönségkedvence a Mustáros marha, ami kísértetiesen hasonlít egy jó házi vadashoz, amit a nagyi készít! Az ,,igazi” vadas titka (állítják a szakértők) az, hogy a mártást abból a léből készítsük, amiben a húst is főztük, így gazdagabb lesz az íze. Érdemes szaftos, omlós, puha húst választani a vadasunkhoz, hiszen egy száraz csirkével biztosan nem olyan lesz a végeredmény, amire vágyunk. Ezért is közkedvelt a vad húsok mellett a marha ehhez az ételhez.
A másik kardinális pont egy jó vadasnál természetesen a szósz, aminél fontos a zöldségek és a fűszerek aránya, hiszen nem répaszószt vagy épp egy túl mustáros mártást szeretnénk elérni. Az biztos, hogy egy finom kézműves, adalékanyag-mentes mustárral (amivel a POLCZ készétele is készül) nem tudtok mellényúlni. 😉

Ti hogy készítitek otthon ezt a finomságot?



13 féle POLCZ étel online vásárlása

Olvasd el, mit írtak rólunk!

Gyakran ismételt kérdések a POLCZ ételekről

Hol tudom beszerezni a POLCZ ételeket?