A Bolognai sztori

Van egy étel, amit mindenki ismer, de mégis sok kérdés lengi körbe.

Mi most tiszta vizet öntünk a pohárba és eláruljuk, milyen is az #igazi Bolognai.
Meg persze azt is, miért olyan a POLCZ Bolognai marharagu, amilyen. 😉

 

Kezdjük az alapoknál!

A ,,bolognai spagettit” már biztosan mindenki kóstolta, ez ugyebár a menzák egyik kedvelt fogása is, sőt, rengeteg kész szószt is találunk az üzletek polcain, ha nem akarunk nekiállni főzni. Vagy csak kevés időnk van rá.

Meglepő, de a közismert ,,szószos tészta” igazából nem a hagyományos alapokra épül. Sőt, önmagában véve ilyen étel nem is létezik.

A hagyományos szószt az alábbi alapanyagokból készítették:

  • durvára darált zsíros marhahús
  • szalonna
  • sárgarépa
  • zellerszár
  • vöröshagyma
  • paradicsompüré, vagy hámozott paradicsom
  • száraz fehérbor
  • zsíros tehéntej vagy tejszín
  • alaplé
  • olívaolaj vagy vaj
  • fűszerek

Elég jól hangzik, ugye? Szerintünk is!
Ezek alapján a készen kapható szószok nagy része sajnos csak a nevében emlékeztet az eredetire. Ez már kevésbé hangzik jól. Sok termék összetevőjét átböngészve leginkább arra juthatunk, hogy a bolognai egy fűszeres paradicsom szósz, sok esetben hús nélkül. Pedig milyen messze áll ez a valóságtól!

Ami pedig a tésztát illeti, sajnos rossz hírünk van: a spagetti sem a hagyományos hozzávaló.
Mégpedig azért, mert ez a vékony tésztafajta nem alkalmas arra, hogy a szószt magába szívja. Ezért eszik a bolognai szószt hagyományosan a sok tojásos, szélesebb tagliatelle tésztával, ahogy mi is ajánljuk. 😉

 

Bónusz érdekesség: Bologna polgármestere nem is olyan rég egy Twitter bejegyzésben ecsetelte, hogy a ‘bolognai spagetti’ nem létezik, ugyanis a város a tagliatelle, lasagne és a tortellini tészták feltalálója.

A hagyományos ragut (ami egy hosszan főzött marhahúsos-paradicsomos-zöldséges-boros étel) pedig tagliatelle tésztával fogyasztották.
A ‘Spaghetti alla Bolognese’ kifejezést később kezdték használni (néhány állítás szerint a skandináv országok lakói, néhányan inkább a II. világháború angol és amerikai katonáira gyanakszanak), ami nem csak a tésztában hozott változást, hanem a szószban is. Szépen lassan egy sokkal paradicsomosabb, kevésbé zöldséges alappá vált.

 

A POLCZ bolognai

 

 

Igen igen, valóban pár összetevő hiányzik a mi szószunkból is, ezt jól látjátok. Mivel az ételeinket hozzáadott cukor, tej, tojás és adalékanyagok nélkül készítjük, így a tejet és a tejszínt mellőztük a receptünkből. Emellett pedig a bort is.

Ahogy ezt már több fórumon megosztottuk Veletek, minden készételünk bemutatását egy hosszú próbafőzési folyamat előzi meg, ahol kikísérletezzük, hogyan viselkednek az alapanyagok a hőkezelés hatására, illetve milyen alapanyagokból érhetjük el azt az ízt, amit szeretnénk érezni minden falatban.
Nos, a Bolognai marharagu is így készült, rengeteg verziót kipróbáltunk (zeller nélkül, borral, stb.), de ezek sosem hozták a várt ízélményt.
Így született meg tehát A ragu, amit már Ti is megtaláltok a webshopban.

 

Az eredeti receptúra szerint sok-sok hússal készül a bolognai szósz. Mi is igyekeztünk a receptúra fejlesztésénél erre törekedni, a POLCZ-os változatban 28% a marhahús. Tennénk mi bele többet is, de annyira sűrű így is a szószunk, hogy már így is alig lehet főzéskor megkeverni. Szóval nem spóroltunk ki belőle semmit! 😉
A hús teljes egészében marhacomb, nem úgy, mint néhány bolognai raguban az üzletek polcain. (Sok helyen találkozhattok például húsmentes szószokkal, amik csak nevükben emlékeztetnek az igazira, de a húsos raguk közt is nagyon gyakori, hogy alig tartalmaznak marhát, vagy egyáltalán nem. Így kerülhet sajnos csak csirke, vagy csak sertés is az összetevők közé…)

Lehet, hogy nem az eredeti recept, amit a webshopunk polcain találtok, de jelentős ,,nyomokban tartalmazza” azt. Szerintünk isteni lett, hiszen tele van finom zöldségekkel, színtiszta marhacombbal és szuper fűszerekkel! Ahogy a visszajelzéseiteket olvassuk, úgy tűnik, Nektek is nagyon bejön! 😉

 

Ha kell egy kis extra

 

Ahogy már megszokhattátok, ha kajás bejegyzéssel jelentkezünk, akkor bizony recept is van, így most is készültünk pár finomsággal. Mit lehet még kihozni a POLCZ Bolognai marharaguból? Máris mutatjuk!

 

Pizza a’la POLCZ

Szupergyors pizza recept házi tésztával, isteni finom feltéttel!
Ez nem más, mint a pizza bolognese, a receptet pedig egy korábbi cikkünkben találjátok.

 

Töltött cukkini hajócskák

 

 

Ugyan ezt a szósz legtöbbször tésztával képzeljük el, de mi most úgy gondoltuk, mutatunk valami újat.
Ezúttal töltelék lett a szószból, hiszen cukkinit töltöttünk meg ezzel a finomsággal.

Így készül:

  • megmossuk a cukkiniket, félbevágjuk
  • kikaparjuk a puha, magosabb közepüket (ezt még fölhasználjuk)
  • bontunk egy üveg POLCZ Bolognai marharagut, elkeverjük a cukkinibelsővel
  • tepsire tesszük a cukkiniket és a közepüket megtöltjük a szósszal
  • jöhet rájuk egy kis sajt és mehetnek is a sütőbe!

180 fokon körülbelül 20-25 percig sütjük.

Magában is isteni, de ha szeretnétek hozzá köretet főzni, még kiadósabb lesz. Bulgurral például nagyon finom! 😉

 

Vendégváró falatkák

 

 

Ez a gyors finomság azért is nagyon klassz, mert akár maradékból is összedobható.
Természetesen házi tésztával. 😉

Hozzávalók a tésztához (kb. 12 db batyuhoz):

  • 2 bögre liszt
  • 1 evőkanál olaj
  • 5 dkg puha vaj
  • fél pohár víz (kb. 1,5 dl)
  • fél teáskanál só

(Természetesen, ha diétázol, vagy valamilyen allergiában szenvedsz, cseréld le bátran a tészta összetevőit olyanokra, amik számodra is fogyaszthatók.)

A hozzávalókat egyszerűen csak összegyúrjuk (érdemes először a vajat összemorzsolni a liszttel) és nagyjából fél órára fóliába csavarva hűtőbe tesszük.
Ezután körülbelül 2 mm vastagra nyújtjuk a tésztát, kör formákat szaggatunk belőlük, amiket megtöltünk a POLCZ Bolognai marharaguval.
Egy batyuba (a tészta méretétől függően) kb. 1 evőkanál ragut teszünk, megkenjük a tészta szélét kis vízzel és félbehajtva összenyomkodjuk a széleket.
Az elkészült batyuk tetejét megkenjük tojással, majd körülbelül 30 percig sütjük 180 fokon.

 

Bolognais melegszendó

 

 

Ha ezt kipróbáltátok, garantáltan nem fogtok többet melegszendvics krémeket venni a boltban. 😉
Pár perc alatt elkészíthető finom vacsora az egész családnak!

Nem is lesz szükség hozzá másra, csak egy üveg POLCZ Bolognai marharagura, egy kis sajtra és kenyérre (választhattok bármilyet, mi most egy isteni finom rozsos barnakenyeret választottunk).
Sütőben sütve körülbelül 10-15 perc alatt elkészül, friss salátával tálalva mesés vacsora!

 

Próbáljátok ki a gyors finomságokat és meséljétek el nekünk, hogy ízlettek!

 

12 féle POLCZ étel online vásárlása

Olvasd el, mit írtak rólunk!

Gyakran ismételt kérdések a POLCZ ételekről

Hol tudom beszerezni a POLCZ ételeket?